Kiedyś, aby zamontować alarm, konieczne było prowadzenie metrów kabli. Teraz nie jest to potrzebne, ponieważ do wyboru są alarmy bezprzewodowe.

Gdy liczy się bezpieczeństwo w domu oraz w firmie, warto zainwestować w dobry system alarmowy. Za jego pomocą można sygnalizować o niebezpieczeństwie, a także zapobiegać zdarzeniom, ponieważ widoczny na budynku alarm ma także działanie prewencyjne. Takie działanie ma także bezprzewodowy system alarmowy, który jest obecnie wybierany coraz częściej zamiast alarmów przewodowych.

Jak działają alarmy bezprzewodowe?

Nowoczesny alarm bezprzewodowy jest w stanie zapewnić równie wysoki poziom bezpieczeństwa jak alarm przewodowy. Jednocześnie daje on wysoki komfort montażu oraz użytkowania – bez potrzeby montażu przewodów w ścianach.

Podobnie jak alarmy przewodowe, także bezprzewodowy system alarmowy pozwala na sygnalizowanie zagrożeń, na przykład wtedy, gdy w zasięgu jego czujki znajdzie się nieproszona osoba. Następnie system może wszcząć alarm, na przykład wydawać sygnały dźwiękowe, świetlne, a także przesłać informacje o zdarzeniu do właściciela alarmu i dodatkowo do firmy ochroniarskiej.

Komunikacja pomiędzy elementami alarmów bezprzewodowych zachodzi na bazie połączenia radiowego. Stosowane są odpowiednie częstotliwości połączeń, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa systemów.

Co wchodzi w skład bezprzewodowych systemów alarmowych?

Elementy, jakie budują alarm bezprzewodowy, to w zasadzie te same, które składają się na alarm przewodowy. Główna różnica w tym przypadku polega na tym, że alarmy te wykorzystują bezprzewodowe połączenia.

Elementy alarmów bezprzewodowych:

  • centrala alarmowa
  • czujki, na przykład czujka ruchu, czujka otwarcia drzwi i okna, czujka zbicia szyby
  • pilot zdalnego sterowania
  • klawiatura

Elementy można skompletować we własnym zakresie, korzystając z ofert różnych producentów, albo też można zdecydować się na zakupienie całego zestawu składającego się z wszystkich elementów systemu alarmowego.

Z dostępnymi rozwiązaniami na rynku można zapozna się bliżej na stronie internetowej należącej do sklepu EC System: https://sklep-ecsystem.pl/category/bezprzewodowe-systemy-alarmowe.

Alarm bezprzewodowy – kiedy warto go zamontować?

Na bezprzewodowy system alarmowy warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy montaż standardowego alarmu nie jest możliwy, na przykład ze względu na ograniczenia w montażu kabli. Z tego względu takie systemy bardzo często realizowane są już w istniejących budynkach.

Bezprzewodowy alarm jest także mniej kosztowny w montażu, co jest jego dodatkowym atutem.

Jaki alarm bezprzewodowy warto wybrać?

Alarm powinien być dostosowany indywidualnie do miejsca montażu, dlatego też najlepiej skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie, aby wybrać alarm zapewniający maksymalny poziom bezpieczeństwa.c

Można także zdecydować się na samodzielne zakupienie alarmu oraz jego montaż. Szeroka gama modeli dostępnych jest zwłaszcza w sklepach internetowych, które specjalizują się w sprzedaży systemów alarmowych.