Zakładasz firmę? A może już teraz masz własną działalność? Gdy chcesz wdrożyć w niej nowe oprogramowanie, zobacz, na co zwrócić uwagę!

Nowoczesne programy dla firm mogą zaoferować swoim użytkownikom dostęp do pełnej gamy funkcji i dzięki nim prowadzenie działalności może być jeszcze efektywniejsze. Gdy stoisz przed decyzją dotyczącą zakupu oprogramowania firmowego, zobacz:

  • Jakie są główne rodzaje programów dla firm?
  • Jak można obsługiwać oprogramowanie firmowe?
  • Kto dostarcza programy dla firm?
  • Ile kosztuje oprogramowanie dla firm?

Jakie są główne rodzaje programów dla firm?

Rodzina oprogramowania firmowego jest bardzo szeroka, dlatego przed zdecydowaniem się na wdrożenie tego typu programów warto zapoznać się bliżej z jego wariantami.

Uniwersalne programy dla firm

To grupa programów o uniwersalnym zastosowaniu. Takie oprogramowanie dla firm może sprawdzić się w każdym biznesie, ponieważ oferuje ono zestaw funkcji, które mogą sprawdzić się w prowadzeniu wielu codziennych czynności w biznesie.

Do tego typu programów komputerowych zaliczane są między innymi te przeznaczone do wystawiania faktur i prowadzenia rozliczeń czy też systemy informatyczne typu ERP, które mają modułową budowę i konsolidują różne obszary firmy.

Takie programy dla firm są bardzo popularne i nie są wymagające we wdrożeniu. Można nawet korzystać z nich online, bez konieczności pobierania i instalowania ich na komputerach firmowych.

Dedykowane programy dla firm

Drugim działem jest oprogramowanie dedykowane. Tego typu oprogramowanie jest przeznaczone dla konkretnych branż. Odpowiada ono ich indywidualnym wymaganiom, ponieważ zawiera dopasowane do nich funkcje.

Do kategorii oprogramowania dedykowanego zaliczane są między innymi:

  • programy do zarządzania magazynami
  • programy do zarządzania transportem
  • programy do zarządzania gospodarką komunalną
  • programy ecommerce – do sklepów internetowych
  • programy dla biur księgowych
  • programy do zarządzania nieruchomościami

 

Oczywiście, to tylko kilka przykładów, ponieważ tego typu programy dla firm obejmują również wiele innych rozwiązań.

Programy tworzone na zamówienie

W tym przypadku dostawa oprogramowania firmowego odbywa się od A do Z według uzgodnień z klientem. Przygotowywane jest ono tak, aby odpowiadać jego specyficznym wymaganiom.

Takie programy najczęściej są zamawiane przez największe firmy, które mogą pozwolić sobie na taką inwestycję, gdyż jest ona związana ze sporym kosztem.

Jak można obsługiwać oprogramowanie firmowe?

Kiedyś programy dla firm były instalowane na komputerach. Teraz nie jest to już konieczne, ponieważ do dyspozycji są również rozwiązania pozwalające na korzystanie z programów przez internet, w chmurze.

Największym powodzeniem cieszy się oprogramowanie dla firm o hybrydowej budowie, czyli takie, które może być używane na wielu platformach – komputerach, urządzeniach mobilnych. Wtedy bazuje ono na danych przechowywanych w chmurze, co pozwala na łatwe przekazywanie ich pomiędzy użytkownikami systemu i daje do nich natychmiastowy dostęp w dowolnym miejscu.

W taki sposób funkcjonują programy dla firm ITCenter, która ma w ofercie pełną gamę oprogramowania dedykowanego dla wielu branż.

Kto dostarcza programy dla firm?

Obecnie oprogramowanie dla firm jest oferowane przez wiele firm, dlatego przed zdecydowaniem się na wdrożenie warto dokładnie zapoznać się z różnymi opcjami.

Aktualnie wiele pomocnych informacji o programach dla firm można znaleźć w internecie – na stronach deweloperów i dostawców oprogramowania.

Można również przetestować oprogramowanie, również w formie demo przed zdecydowaniem się na jego zastosowanie.

Ile kosztuje oprogramowanie dla firm?

Wybierając odpowiednie programy dla firm, warto zwrócić uwagę na jego koszty. Te mogą być przedstawione w dwóch formach – jak opłata z góry lub jako opłata abonamentowa.

W przypadku oprogramowania firmowego w chmurze bardzo często jego dostawa odbywa się w ramach opłaty abonamentowej. To wtedy korzystne rozwiązanie dla mniejszych firm, ponieważ nie ma potrzeby przeznaczania sporej sumy na zakup programu.