Gdy pojawia się sytuacja zagrożenia w budynku, bardzo ważne jest jego opuszczenie. Odpowiednie oświetlenie umożliwia wtedy szybkie podjęcie ewakuacji.

W wielu obiektach obowiązkowe jest oświetlenie ewakuacyjne, natomiast w innych można montować je dobrowolnie. Czym dokładnie jest tego typu oświetlenie? Co wchodzi w jego skład? Gdzie je zamówić?

 

Co to jest oświetlenie ewakuacyjne?

Oświetlenie określane jako oświetlenie ewakuacyjne ma na celu łatwiejszą i sprawniejszą ewakuację ludzi z budynku w przypadku pojawienia się różnych zagrożeń.

 

Wobec tego oświetlenie ewakuacyjne włącza się w sytuacji, gdy konieczne jest opuszczenie budynku, na przykład w razie pojawienia się pożaru albo innej awarii. Oświetlenie to pozwala na oświetlenie różnych przestrzeni, między innymi dróg ewakuacyjnych, ale również pomieszczeń, w których gromadzą się osoby.

 

Oświetlenie ewakuacyjne – rodzaje

Wyróżnia się trzy główne rodzaje oświetlenia ewakuacyjnego:

  • Oświetlenie drogi ewakuacyjnej – przeznaczone jest ono do oświetlenia dróg, którymi prowadzona jest ewakuacja z budynku.
  • Oświetlenie strefy otwartej – służy ono do oświetlania stref otwartych, między innymi tych, gdzie gromadzą się ludzie.
  • Oświetlenie strefy wysokiego ryzyka – przeznaczone jest ono do oświetlenia miejsc, gdzie pojawia się wysokie ryzyko, dlatego muszą być one również odpowiednio doświetlone w razie zagrożenia.

 

Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?

Jak wskazują pracownicy firmy https://awex.eu, która specjalizuje się w realizacji systemów bezpieczeństwa, w tym oświetlenia ewakuacyjnego, przepisy dokładnie określają, kiedy wymagane jest jego zamontowanie.

 

Przede wszystkim oświetlenie ewakuacyjne powinno znaleźć się w pomieszczeniach użyteczności publicznej, między innymi teatrach, kinach, salach, lokalach rozrywkowych, halach sportowych, muzeach, a także w obiektach o dużej powierzchni – ponad 1000 m2 garażach, gdy oświetlane są sztucznie, a także ponad 2000 m2, gdy chodzi o budynki użyteczności publicznej, zbiorowego zamieszkania.

 

Elementy oświetlenia ewakuacyjnego

W skład oświetlenia ewakuacyjnego wchodzi szeroka gama elementów umożliwiających efektywne oświetlanie przestrzeni.

 

Oświetlenie ewakuacyjne obejmuje głównie różne rodzaje lamp, także opatrzonych piktogramami, które pozwalają na przeprowadzenie sprawnej ewakuacji z budynku.  W jego skład wchodzi również centrala sterująca.

 

Gdzie można zamówić oświetlenie ewakuacyjne?

Obecnie oświetlenie ewakuacyjne można zamówić w wielu firmach oferujących kompleksową realizację tego typu systemów. Zapewniają one wtedy pełne wsparcie w jego zaprojektowaniu oraz wykonaniu.