Czasy, gdy każdy sklep wyglądał tak samo, dawno minęły. Teraz firmy wykorzystują aranżację wnętrz, by budować swoją tożsamość i przyciągać klientów.
Dlaczego sklepy wyglądają tak różnorodnie, chociaż często oferują one niemalże taki sam asortyment? To przede wszystkim kwestia marketingu. Obecnie wyposażenie sklepów traktowane jest jako jeden z elementów budujących wizerunek w biznesie. Stąd też tak duży nacisk na oryginalność, aby wyróżnić swoje placówki na tle konkurentów.
Aranżacja przestrzeni w sklepie ma kluczowe znaczenie
Właściwe rozplanowana aranżacja w sklepie pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim pozwala ona na łatwe znalezienie potrzebnego asortymentu, a tym samym może ułatwiać podjęcie decyzji zakupowej. Także kreuje ona wizerunek firmy, jak zostało wspominane powyżej, a przez to wzbudzać może w klientach jeszcze większą potrzebę zakupu. W końcu odpowiednio urządzony sklep jest komfortowy, bezpieczny, funkcjonalny, co doceniają zarówno jego klienci, jak i pracownicy. Wobec tego odpowiednio dobrane wyposażenie sklepów ma kluczowe znaczenie we współczesnym handlu. Aby uzyskać optymalny efekt, firmy wykorzystują wtedy różnorodne wystroje wnętrz, aby dzięki temu osiągnąć ciekawy dla oka efekt i zaakcentować swoją odrębność na rynku.
Style aranżacji sklepów – przegląd trendów
Podobnie jak wyróżnia się rozmaite style aranżacji w domu, także stosowane są one w przygotowywaniu wystrojów w placówkach handlowych. Dobór odpowiedniego wyposażenia pod kątem stylu może wykreować firmę, która jest nowoczesna, przywiązana do tradycji czy też ekologiczna.
- Minimalistyczne aranżacje sklepów – najczęściej w nowoczesnym stylu, wykorzystują proste meble bez zbędnych dodatków, często stosowane jest także wyposażenie w stylu loft, na przykład metanowe stoliki, wieszaki.
- Tradycyjne aranżacje sklepów – wybierane głównie w tych punktach, które kierują swoje usługi do starszego pokolenia lub chcą uzyskać efekt prestiżu w klasycznym wydaniu. Wykorzystuje się wtedy drewniane umeblowanie, tradycyjne dekoracje, które nadają przestrzeniom szykowny wygląd.
- Rustykalne aranżacje sklepów – chętnie wybierane zwłaszcza w branży spożywczej, aby dzięki temu podkreślić przywiązanie do natury i tradycji. Bazują na naturalnych materiałach, między innymi na drewnie, ceramice, tkaninach jak len, bawełna.
- Aranżacje sklepów w stylu glamour – to propozycja dedykowana dla firm, które chcą osiągnąć efekt pałacowego przepychu. Wykorzystuje luksusowo prezentujące się umeblowanie, a także efektowne dekoracje w nowoczesnym stylu.
Oczywiście, to tylko kilka przykładowych wariantów, ponieważ wyposażenie może być wykonane także w wielu innych stylach, na przykład loft, kolonialnym, boho, marynistycznym.
Zabudowa meblowa sklepów na zamówienie
Dzisiaj wyposażenie sklepów można kupić jako gotowe, lecz również oferowane jest ono na wymiar. Druga opcja jest optymalnym wyborem, chociaż związana jest z wyższym kosztem niż w przypadku gotowego umeblowania sklepowego. Firmy wykonujące wyposażenie sklepów na wymiar mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę, która obejmuje wtedy przygotowanie projektu po uzgodnieniach z klientem, a także wykonanie ich z użyciem odpowiednio dobranych materiałów – płyt laminowanych, drewna, szkła, metalu. Zapewniają również fachowy montaż.
Z przykładowymi aranżacjami można zapoznać się już teraz online, aby znaleźć inspirację przy stworzeniu unikatowego projektu dla swojego sklepu.