Przeprowadzona w firmie transformacja cyfrowa niesie za sobą wiele korzyści. Na czym dokładnie polega cyfrowa transformacja w biznesie? W jaki sposób ją wykonać? Gdzie szukać pomocy? Sprawdź!

Co to jest transformacja cyfrowa?

Z terminem jak cyfrowa trasformacja można spotkać się bardzo często, jednak nie każdy wie dokładnie, czego ona dotyczy. Warto więc na początku przyjrzeć się bliżej definicji, która wyjaśni, czym tak naprawdę jest ten proces.

Cyfrową transformacją nazywa się rodzaj przemian, które polegają na przejściu z rozwiązań analogowych do cyfrowych. Termin ten jest przy tym bardzo szeroki, ponieważ może ono odnosić się do różnych obszarów, między innymi systemów, urządzeń, programów czy usług.

Z cyfrową transformacją powiązany jest też termin jak przemysł 4.0. To właśnie czwarta rewolucja przemysłowa, która bazuje na sztucznej inteligencji oraz na internecie rzeczy, wykorzystuje cyfrowe rozwiązania informatyczne, które zapewniają również skuteczne wsparcie firm.

Cyfrowa transformacja w biznesie – na czym polega?

Transformacja cyfrowa może być prowadzona w różnych dziedzinach. Także może ona odnosić się do biznesu, czyli do firm, które dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań mogą zyskać wsparcie w prowadzeniu swojej działalności.

W biznesie cyfrowa transformacja polega przede wszystkim na przekształcaniu posiadanych danych z analogowych na cyfrowe oraz na wykorzystywaniu oprogramowania komputerowego, które wspiera prowadzone w firmie działania.

To właśnie indywidualnie dobrane systemy informatyczne są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań przemysłu 4.0 stosowanych w firmach. Dzisiaj stosuje się zarówno programy gotowe, które dzięki modułowej budowie pozwalają na dobór konkretnych funkcji do własnych potrzeb, jak i programy na zamówienie – dedykowane.

Mogą one także współpracować z innymi rozwiązaniami, na przykład z czytnikami, kodami, czujnikami, co również umożliwia łatwiejsze pozyskiwanie i analizowanie danych.

Jeżeli firma również dysponuje zapleczem w postaci maszyn, linii produkcyjnych, wtedy transformacja cyfrowa może polegać na ich automatyzacji, czyli na zastosowaniu działań w zakresie automatyki przemysłowej.

Ponadto cyfrowa transformacja IT umożliwia firmom prowadzenie sprawnego działania w ramach marketingu oraz obsługi klienta z wykorzystaniem różnych kanałów komunikacji, na przykład przez telefon, aplikacje mobilne, internet.

Cyfrowa transformacja – co można zyskać?

Wykonana w firmie cyfrowa trasformacja oferuje szereg korzyści, do których zaliczane są między innymi:

  • Większa efektywność procesów prowadzonych w firmie,
  • Oszczędność czasu na prowadzonych działaniach,
  • Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa informacji,
  • Sprawniejsza obsługa klientów,
  • Zredukowanie liczby błędów w procesach,
  • Poprawa bezpieczeństwa pracy,
  • Zmniejszenie kosztów i podwyższenie zysków firmy,
  • Poprawa wizerunku w biznesie.

Jak wdrożyć rozwiązania przemysłu 4.0 w firmie?

Aktualnie transformacja cyfrowa firmy nie jest trudna w przeprowadzeniu i można nawet zrealizować ją samodzielnie, korzystając z gotowych, łatwych w obsłudze rozwiązań dostępnych online.

Samodzielnie przedsiębiorca może skorzystać z gotowych programów komputerowych, które pozwolą mu na łatwiejsze prowadzenie własnego biznesu, na przykład wystawianie faktur, korzystanie z usług księgowych czy kontrolę magazynu i składanie zamówień.

Bardziej rozbudowane rozwiązania w obszarze przemysłu 4.0 oferują firmy specjalizujące się we wdrożeniach. Mogą one także przygotować je na indywidualne zamówienie, na przykład stworzyć dedykowane oprogramowanie komputerowe, zaprojektować i wykonać system automatyki przemysłowej.