Usługi doradcze, czyli ogół czynności związanych z udzielaniem porad, opinii i wyjaśnień, coraz częściej są świadczone przez biura rachunkowe. W jakim zakresie?

Zakres usług doradczych świadczonych przez biura rachunkowe

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się nie tylko na powierzenie prowadzenia księgowości lub spraw kadrowo-płacowych profesjonalnej księgowej z biura rachunkowego, ale chętnie korzystają także z usług doradczych przez nie świadczonych. Nic w tym dziwnego. Uzyskanie wyjaśnienia, zaczerpnięcie porady lub opinii w trudnych lub newralgicznych dla firmy momentach może skutkować podjęciem decyzji, które będą optymalnym rozwiązaniem.

Do usług świadczonych przez biura rachunkowe zalicza się jednak nie tylko doradztwo księgowe, czy kadrowo-płacowe. W ofercie znaleźć można także doradztwo biznesowe, finansowe, ale też wsparcie podatkowe, czy prawne.

Doradztwo księgowe

Doradztwo księgowe to, obok prowadzenia księgowości i obsługi kadrowo-płacowej, najczęściej świadczona przez biura rachunkowe usługa. Co obejmuje? Biuro rachunkowe wskaże także możliwe sposoby organizacji księgowości w firmie. Skorzystanie z usługi jest często pierwszym etapem regularnej współpracy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, biuro rachunkowe może także przygotować indywidualnie dedykowane przedsiębiorcy szkolenie. Profesjonalna księgowa może np. wesprzeć w budowaniu działu finansowo-księgowego w firmie klienta. Poszukując takich rozwiązań na terenie Śląska, warto zwrócić uwagę m.in. na szeroką ofertę biura 5-plus.com.pl z Bielska.

Doradztwo podatkowe

Wprawdzie księgowa nie może bez posiadania szczególnych kwalifikacji i uprawnień określonych w ustawie o doradztwie podatkowym świadczyć usługi doradztwa podatkowego, to jednak ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie może udzielić mu wielu cennych porad i wskazówek. Warto także zauważyć, że biura rachunkowe często prowadzą współpracę z doradcą podatkowym wpisanym na listę prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje de facto usługę doradztwa podatkowego w ramach współpracy z biurem rachunkowym, ale świadczoną przez kompetentną do tego osobę.

Doradztwo biznesowe

Biuro rachunkowe może także pomóc w reorganizacji przedsiębiorstwa. Jakie działania podjąć, aby zwiększyć przychody? Jak efektywnie zarządzać procesami w firmie? Co zrobić, aby zwiększyć wydajność zasobów ludzkich w firmie? Na te pytania pomoże odpowiedzieć profesjonalna księgowa. Pomoc – nie tylko w bieżącym prowadzeniu księgowości – ale też planowaniu finansów firmy oferuje m.in. biuro 5 plus consulting (https://www.5-plus.com.pl/biuro-rachunkowe-bielsko-biala/), z siedzibami w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach.

Biuro rachunkowe może także udzielić porad z zakresu doradztwa finansowego. Prowadząc księgowość przedsiębiorcy i znając aktualną ofertę rynku finansowego, księgowa jest w stanie zaproponować optymalne rozwiązania.

Doradztwo prawne

Biuro rachunkowe i doradztwo prawne? Jak najbardziej. Wybór zaufanego prawnika – radcy prawnego, adwokata, czy notariusza nie należy do najłatwiejszych. Biura rachunkowe chętnie rekomendują godne zaufania osoby, z którymi podejmują często regularną współpracę.

Forma świadczenia usług doradczych

Forma świadczenia usług doradczych to indywidualna decyzja biura rachunkowego. Znaleźć można bowiem takie, które porad i wskazówek udzielają wyłącznie klientom, z którymi prowadzą stałą współpracę, jak i takie biura rachunkowe, które świadczą usługi jednorazowo. Każdorazowo warto zatem zwrócić się z zapytaniem do wybranego biura.