Osoby niepełnosprawne często nie mają możliwości przemieszczania się pomiędzy piętami budynków. Rozwiązaniem są dedykowane windy.
Obecnie windy dla niepełnosprawnych są spotykane coraz częściej. Widać je nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, lecz także w domach i w blokach mieszkalnych. Co warto wiedzieć o windach przeznaczonych dla osób niepełnoprawnych?
Winda pomoże w likwidacji barier architektonicznych
Poruszająca się na wózku osoba może pokonać niewielkie podjazdy i zjazdy, jednak wtedy, gdy na jej drodze stają wyższe schody, taka bariera architektoniczna staje się nie do pokonania. Wtedy rozwiązaniem stają się windy dla niepełnosprawnych, które projektowane są specjalnie z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Nowoczesne windy dla niepełnosprawnych pozwalają na łatwe, wygodne i bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. Różne warianty ich konstrukcji sprawdzają się również w domach jednorodzinnych.
Rodzaje wind dla niepełnosprawnych
Windy dla niepełnosprawnych to różne rodzaje konstrukcji, które mogą być dopasowane do miejsca ich montażu.
- Krzesełka schodowe dla niepełnoprawnych
Dla osób, które mogą samodzielnie schodzić z wózka i wchodzić na wózek inwalidzki, mogą sprawdzić się krzesełka schodowe. To rodzaj wind, które montowane są w biegu schodów i składają się z krzesełka, na którym siada pasażer.
Krzesełka schodowe mogą być montowane przy schodach prostych lub krzywoliniowych, dlatego mogą być indywidualnie dopasowane do biegu schodów.
- Platformy dla niepełnosprawnych
Platformy to niskie windy dla niepełnosprawnych, które nie są obudowane ścianami. Taka konstrukcja sprawdza się w przypadku niższych wysokości podnoszenia, na przykład wtedy, gdy chce się połączyć podłoże i balkon lub wyższe wejście do domu.
- Zewnętrzne i wewnętrzne windy dla niepełnosprawnych
Tego typu konstrukcje stosowane są wtedy, gdy celem jest połączenie wyższych kondygnacji.
Wykonanie takiej windy dla niepełnosprawnych związane jest z najwyższym kosztem, jednak zapewnia ona największy komfort i funkcjonalność.
Dofinansowania do zakupu windy dla osoby niepełnosprawnej
Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż windy dla niepełnosprawnych. Aktualnie środki przydzielane są w ramach różnych programów służących do likwidacji barier architektonicznych, między innymi ze środków PFRON.
Aby uzyskać dofinansowanie do windy dla niepełnosprawnych, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. W jego przygotowaniu pomagają również firmy zajmujące się wykonaniem wind domowych.
Gdzie zamówić windę domową dla osoby niepełnosprawnej?
Najlepiej wybrać firmę, która ma w tym zakresie duże doświadczenie i oferuje usługi na wysokim poziome, które potwierdzone są pozytywnymi opiniami.
Z usługami firm wykonujących windy dla niepełnosprawnych można zapoznać się na ich stronach internetowych.
Taka winda krzesełkowa nie jest wcale problematyczna w zamontowaniu a może służyc sporą pomocą niepełnosprawnej osobie. W krajach zachodnich windy były standardem od wielu wielu lat. W Polsce dopiero niedawno stają się coraz bardziej popularne.
Orientujecie się może czy w Polsce jest możliwość uzyskania dofinansowania na zamontowanie takiego urządzenia w domu?