Osoby niepełnosprawne często nie mają możliwości przemieszczania się pomiędzy piętami budynków. Rozwiązaniem są dedykowane windy.

Obecnie windy dla niepełnosprawnych są spotykane coraz częściej. Widać je nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, lecz także w domach i w blokach mieszkalnych. Co warto wiedzieć o windach przeznaczonych dla osób niepełnoprawnych?

Winda pomoże w likwidacji barier architektonicznych

Poruszająca się na wózku osoba może pokonać niewielkie podjazdy i zjazdy, jednak wtedy, gdy na jej drodze stają wyższe schody, taka bariera architektoniczna staje się nie do pokonania. Wtedy rozwiązaniem stają się windy dla niepełnosprawnych, które projektowane są specjalnie z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Nowoczesne windy dla niepełnosprawnych pozwalają na łatwe, wygodne i bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. Różne warianty ich konstrukcji sprawdzają się również w domach jednorodzinnych.

Rodzaje wind dla niepełnosprawnych

Windy dla niepełnosprawnych to różne rodzaje konstrukcji, które mogą być dopasowane do miejsca ich montażu.

  1. Krzesełka schodowe dla niepełnoprawnych

Dla osób, które mogą samodzielnie schodzić z wózka i wchodzić na wózek inwalidzki, mogą sprawdzić się krzesełka schodowe. To rodzaj wind, które montowane są w biegu schodów i składają się z krzesełka, na którym siada pasażer.

Krzesełka schodowe mogą być montowane przy schodach prostych lub krzywoliniowych, dlatego mogą być indywidualnie dopasowane do biegu schodów.

  1. Platformy dla niepełnosprawnych

Platformy to niskie windy dla niepełnosprawnych, które nie są obudowane ścianami. Taka konstrukcja sprawdza się w przypadku niższych wysokości podnoszenia, na przykład wtedy, gdy chce się połączyć podłoże i balkon lub wyższe wejście do domu.

  1. Zewnętrzne i wewnętrzne windy dla niepełnosprawnych

Tego typu konstrukcje stosowane są wtedy, gdy celem jest połączenie wyższych kondygnacji.

Wykonanie takiej windy dla niepełnosprawnych związane jest z najwyższym kosztem, jednak zapewnia ona największy komfort i funkcjonalność.

Dofinansowania do zakupu windy dla osoby niepełnosprawnej

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż windy dla niepełnosprawnych. Aktualnie środki przydzielane są w ramach różnych programów służących do likwidacji barier architektonicznych, między innymi ze środków PFRON.

Aby uzyskać dofinansowanie do windy dla niepełnosprawnych, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. W jego przygotowaniu pomagają również firmy zajmujące się wykonaniem wind domowych.

Gdzie zamówić windę domową dla osoby niepełnosprawnej?

Najlepiej wybrać firmę, która ma w tym zakresie duże doświadczenie i oferuje usługi na wysokim poziome, które potwierdzone są pozytywnymi opiniami.

Z usługami firm wykonujących windy dla niepełnosprawnych można zapoznać się na ich stronach internetowych.