Za pomocą złączy obrotowych można przekazywać płyny w obracających się mechanizmach. Tego typu komponenty znalazły szerokie zastosowanie w automatyzacji. Jakie są główne rodzaje złączy obrotowych? Gdzie są one najczęściej stosowane? Gdzie można zakupić złącza tego rodzaju?

Złącze obrotowe – co to jest?

Za pomocą komponentów jak złącza obrotowe można łatwo łączyć ze sobą różne systemy, w których przekazuje się płyny. Pozwalają one wtedy na przekazanie ich ze stacjonarnego źródła do źródła dynamicznego – obracającego się.

Złącza obrotowe mogą być wykorzystane do przenoszenia różnego rodzaju płynów, ale również innych rodzajów mediów stosowanych w przemyśle, na przykład mogą być to:

  • woda
  • chłodziwo
  • sprężone powietrze
  • oleje, na przykład olej hydrauliczny
  • próżnia

 

Takie złącza umożliwiają tworzenie różnorodnych konstrukcji. Są one używane między innymi w automatyzacji, gdzie pozwalają na tworzenie sprawnie funkcjonujących, automatycznych systemów o wszechstronnym zastosowaniu.

Gdzie najczęściej stosuje się złącza obrotowe?

Złącza obrotowe wykorzystywane są obecnie w różnych systemach. Mogą one również budować urządzenia, w których łączą ze sobą obracające i stacjonarne obszary.

Najczęściej ze złączami obrotowymi można spotkać się w mechanizmach jak wrzeciona, napędy, wały, stoły obrotowe czy cylindry. We wszystkich tych zastosowaniach złącza te zapewniają efektywne działanie w zróżnicowanych warunkach.

Złącza obrotowe – rodzaje

Złącza obrotowe można podzielić na różne rodzaje w zależności od ich budowy oraz przeznaczenia. Wśród najczęściej używanych komponentów tego typu znajdują się:

Złącza obrotowe uniwersalne

To najczęściej stosowane komponenty o uniwersalnym zastosowaniu, które wykorzystywane są w różnych systemach automatyki oraz urządzeniach. Dostępne są w wielu wariantach pod kątem uszczelnień i wymiarów, dlatego można dopasować je indywidualnie do konkretnego zastosowania.

Złącza obrotowe o dużych przepływach

Przeznaczone są do stosowania w tych systemach, gdzie pojawiają się duże przepływy mediów.

Złącza obrotowe o niskim momencie obrotowym

Tego typu złącza wyróżniają się niskim momentem obrotowym, co powoduje, że mogą być one z powodzeniem stosowane w tych miejscach, gdzie pojawiają się takie wymogi techniczne.

Złącza obrotowe do wysokich temperatur

Wyróżniają się podwyższoną odpornością na płyny o wysokich temperaturach, dlatego nie są wtedy narażone na szybkie uszkodzenie.

Złącza obrotowe nierdzewne

Przeznaczone są do tych systemów, gdzie pojawia się częsty kontakt medium. Dzięki temu wyróżniają się one niepodatnością na korozję.

Złącza obrotowe do wysokich prędkości

Ich konstrukcja powoduje, że sprawdzają się one w przypadku tych mechanizmów, gdzie dochodzi do szybkiego obracania się komponentów.

Złącza obrotowe dwudrogowe, wielodrogowe

Tego typu złącza wyposażone są w dwa albo w więcej kanałów do przepływu mediów.

Powyższe rodzaje złączy obrotowych oferuje swoim klientom firma Efektywna Automatyzacja, z której produktami można zapoznać się na stronie: https://www.ea.krakow.pl/zlacza-obrotowe.