Gdy konieczne jest dokonanie podziału działki, w takim przypadku trzeba odpowiednio wytyczyć nowe nieruchomości.

Gdy poszukiwany jest sprawdzony geodeta Wieliczka umożliwia skorzystanie z usług geodezyjnych w szerokim zakresie. Wśród nich znajdują się również usługi polegające na podziale nieruchomości. Co warto wiedzieć na ich temat?

Kiedy dokonuje się podziału działki?

Podział działki jest procedurą o szerokim zastosowaniu. Kiedy najczęściej jest ona prowadzona?

Do podziału działek dochodzi najczęściej wtedy, gdy część działki jest sprzedawana albo przekazywana jako darowizna. Wówczas z jednej, większej działki wydziela się dwie działki o konkretnych wymiarach lub też większą liczbę działek zależnie od planów.

Podział działki może mieć również miejsce w innych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy była ona przedmiotem spadku i stała się własnością kilku osób. Wtedy mogą one podzielić ją pomiędzy sobą i uzyskać nieruchomości odpowiadające wielkości posiadanego udziału.

Jak przeprowadzić podział działki?

Podział działki jest złożoną procedurą, która musi odbywać się zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi, ponieważ w przeciwnym przypadku będzie ona nieskuteczna.

Przede wszystkim do podziału działki konieczny będzie geodeta Wieliczka czy z innej miejscowości, zależnie od tego, gdzie planuje się wykonać prace. Geodeta jest specjalistą zajmującą się pomiarami nieruchomości oraz przygotowywaniem dokumentów geodezyjnych, które są niezbędne również podczas przeprowadzenia podziału nieruchomości.

Geodeta może pomóc w wytyczeniu nowych granic działki oraz może on następnie zająć się również sporządzeniem dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia całej procedury, między innymi mapy geodezyjnej, na której nanosi się nowe granice działek.

Warto też pamiętać o tym, że do wykonania podziału nieruchomości trzeba będzie również przeprowadzić procedurę notarialną oraz skierować dokumenty do sądu wieczystoksięgowego, aby dokonać aktualizacji ksiąg wieczystych zawierających informacje o własności nieruchomości.

Jak wybrać dobrego geodetę do podziału działki?

Przeprowadzenie podziału działki może być jeszcze łatwiejsze wtedy, gdy do tego celu dobrany zostanie sprawdzony geodeta Wieliczka to jedno z tych miast, gdzie można bez problemów skorzystać z pomocy takiego specjalisty.

Biura geodezyjne prowadzące usługi geodezyjne mają obecnie własne strony internetowe, dlatego też wtedy, gdy planuje się skorzystać z takiej obsługi, warto także wcześniej zapoznać się z ofertami.

Warto też poszukać opinii na temat geodetów, które można znaleźć między innymi w internecie. Także pomocne mogą być informacje przekazane przez znajomych czy rodzinę, gdy korzystali oni niedawno z usług geodezyjnych.

Gdy celem jest jak najszybsze przeprowadzenie podziału nieruchomości, należy też sprawdzić, w jakich terminach można skorzystać z pomocy geodety. Niektóre biura proponują odległe terminy ze względu na dużą liczbę klientów, dlatego warto również zapytać, jak długo zajmuje przygotowanie odpowiednich dokumentów.