Pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia odzieży roboczej pracownikom. Jakie ubrania warto wybrać, by zapewniły komfort i bezpieczeństwo?

Ubrania robocze mają na celu poprawę wygody pracy w zróżnicowanych warunkach. W sklepach można znaleźć różne rodzaje odzieży roboczej. Dostępne są także polskie marki ubrań dla pracowników, na przykład Mark the Helper – producent odzieży roboczej. Czym warto kierować się przy zakupie odpowiednich ubrań dla pracowników? Sprawdź porady!

Kiedy pracodawca powinien przekazać pracownikom ubrania robocze?

Przepisy BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy wskazują, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiedniego wyposażenia potrzebnego do prowadzenia pracy. Kiedy konieczne jest przekazanie pracownikom odzieży roboczej?

Odzież robocza jest konieczna wtedy, gdy istnieje ryzyko, że podczas pracy pracownicy będą mogli zabrudzić albo zniszczyć swoją odzież prywatną. Dotyczy to zatem wielu stanowisk, między innymi w branży budowlanej, gastronomicznej czy przetwórczej.

Dodatkowo wielu pracodawców wybiera odzież roboczą, także od marki Mark the Helper – producent odzieży roboczej, wtedy, gdy chce zadbać o wizerunek swojej firmy. Zunifikowana odzież opatrzona logo firmy pozwala na budowę profesjonalnego wizerunku w biznesie.

Jak wybrać dobrą odzież roboczą dla pracowników?

Kategoria odzieży roboczej to bardzo szeroka gama odzieży, która musi być dopasowana do specyfiki stanowiska, na którym jest używana. Jak dobierać odpowiednią odzież dla pracowników?

  1. Warunki pogodowe

Gdy praca odbywa się na zewnątrz, wtedy wskazane jest stosowanie odzieży roboczej zapewniającej właściwy komfort termiczny.

Przykładowo Mark the Helper – producent odzieży roboczej przygotował dla swoich klientów specjalną odzież termiczną, do której zaliczają się koszulki, polary, kurtki, bezrękawniki oraz czapki. Ze względu na zastosowanie specjalnych materiałów chroni ona przed chłodem oraz przed opadami, zapewniając maksymalny komfort dla pracowników.

  1. Warunki pracy

Bardzo ważne jest dopasowanie odzieży roboczej do warunków pracy na danym stanowisku. Należy wtedy uwzględnić występujące na nim zagrożenia, aby odzież mogła zmniejszyć ryzyko pojawienia się dyskomfortu, urazów.

Duże znaczenie ma wysoka jakość odzieży roboczej na stanowiskach pracy fizycznej, gdzie jest ona narażona na szybkie zniszczenie, na przykład na rozdarcia, przetarcia. Z kolei wtedy, gdy praca odbywa się po zmroku, odzież robocza powinna być wykończona odblaskowymi elementami zwiększającymi widoczność – takie ubrania oferuje też Mark the Helper – producent odzieży roboczej.

  1. Funkcjonalność

Na wielu stanowiskach pracy, między innymi w branży mechanicznej czy serwisowej, odzież robocza powinna zapewniać nie tylko właściwą wytrzymałość, lecz też funkcjonalność. Dodatkowe kieszenie, specjalne uchwyty pomagają wtedy w łatwym przechowywaniu akcesoriów.